1026. Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Object description
SPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen genombruten med akantus och ströblommor, fasetterade och kvicksilverfolierade glas samt bakstycke i original, 136 x 60 cm; smärre dekor- och folieringsskador, kantglas med enstaka sprickor