1030. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, kronringen med växtornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 103 cm; kompletterad och omarbetad delvis under Karl Johan, smärre skador, enstaka delar saknas