1031. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, romboider och piggar, krönt av plym, övre fallet med genombrutet beslag och blått krönglas, dragare med bågar, ljusringen med dekor av lejonmaskaroner och växtornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 85, diameter 67,5 cm; smärre nagg, senare krönglas