1032. Ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, Hagamodell, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar och ovaler, krönt av plym, ringar sammanfogade med fönsterglasbindningar, löst hängande mittstång med plymer, ljusring med maskaroner och klot, S-formade ljusarmar med droppskålar, urnformade ljuspipor med pärlstav, uppsvängda spröt med girlanger, doserad korgbotten med avslutande girlanger och pinjekotte, höjd 81,5, diameter 60 cm; smärre nagg och slitage, ställvisa kompletteringar