1033. Ljuskrona, gustaviansk, tillskriven Westerberg

Object description
OLOF WESTERBERG (spegelmakare, glasslipare och tillverkare av ljuskronor i Stockholm, verksam omkring 1769-1811) tillskriven, ljuskrona, gustavianskt stockholmsarbete, för åtta ljus, brännförgylld och försilvrad stomme i mässing, behängd med droppar, kläppar, knappar, ovaler och piggar, krönt av plym, övre ring och platta med kedjor, mittstång med nedre plym och dragare, kronringen med dekor av maskaroner, L-formade ljusarmar och spröt med girlanger och kläppar, kjol och girlanger, botten med öppning behängd med kedjor och avslutande kläppar, lösa manschetter, höjd 94, diameter 60 cm; smärre lagningar, äldre kompletteringar

PROVENIENS:
Adliga ätten Hisinger, Fagervik gård, Nyland, Finland

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1148, jämför signerad och daterad ljuskrona av Olof Westerberg