1034. Fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten

Object description
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda, medaljongformad rygg, sarger med bandfläta, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 41 cm; smärre lagningar