1037. Bordslampa, Restauration

Object description
BORDSLAMPA, Restauration, Frankrike, brännförgylld och mörkpatinerad brons och mässing, basen med akantusornamentik, emblem av lagerkransar, slät pelare krönt av akantuskapitäl, genombruten dekor av palmetter, höjd 123,5 cm; ställvis slitage, omarbetad rovoljelampa