1038. Lampe à bouillotte

Object description
LAMPE A BOUILLOTTE, 1800-talets början, Frankrike, förgylld brons, för tre ljus, höj- och sänkbar ljushållare och skärm, märkt med ägarinitialer CP under kunglig krona samt inventarienummer, skålformad fot med roulettedekor av à la greque, bandfläta och palmetter, kannellerad pelare, utsvängda ljusarmar, grönlackerad skärm av plåt, höjd 71,5 cm; slitage, ställvisa lagningar och retuscher