1039. Ljusstakar, parisarbeten, Thomire Duterme et Cie

Object description
THOMIRE DUTERME et CIE (bronsgjutarfirma i partnerskap omkring 1810-talet, upplöstes omkring 1815) tillskrivna, ett par ljusstakar, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, fotplatta med bladstav och bandfläta, slät pelare med à la greque, godronnerad överkragning, urnformad ljuspipa med roulettedekor av blad och palmetter, lösa manschetter, höjd 24,5 cm; smärre slitage

LITTERATUR:
Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 62, jämför identiska ljusstakar ur de kejserliga samlingarna vid Fontainebleau