1042. Bordsur, renässans, 1600-tal

Object description
BORDSUR, renässans, 1600-tal, brännförgylld mässing, märkt DAVIEL KERSTEN ODENSE, rikligt graverad och ciselerad dekor, dubbelsidigt, spindelgång, arkitektonisk form, linsformade fötter, svängd bas med akantus, rektangulärt urhus med kannelerade kolonner med joniska kapitäl, försilvrad urtavla med romerska siffror, dekor av växtornamentik, sidorna med scenerier av Justitia respektive Jungfru Maria med Jesusbarnet, klanghus med dekor av rocailler, dragnyckel medföljer, höjd 21,5, 13 x 13 cm; skador, kompletterat, något omarbetat, delar saknas, fungerar ej

PROVENIENS:
Släkten Ehrenborg, Kråks herrgård, Västergötland