1044. Byrå, tidig rokoko, av Olof Martin

Object description
OLOF MARTIN (ämbetsmästare i Stockholm 1736-1764), byrå, högklassigt stockholmsarbete i tidig rokoko, fanerad med valnöt, brännförgyllda ciselerade beslag av hög kvalitet, trepassformad front, rundade hörnstolpar, välvda kortsidor med inlagda rombmotiv, lådfronterna med tredelade fält, täckta lådzinkor, kraftiga hörnbeslag, nyckelskyltar och draghandtag i form av akantus, kartuscher och rocailler, draghandtagen fästade med kullriga bultar, nedre sarger med lister i form av flätverk, delvis tandhyvlat blindträ, lådvirke i al, skiva av kolmårdsmarmor med kälning och avslutande rundning, nyckel medföljer, höjd 85, 127 x 65 cm; smärre lagningar
Synnerligen god kondition

Jämför mycket snarlik byrå av Olof Martin i Nationalmuseums samlingar, inventarienr NMK 25/1985

PROVENIENS:
Hersbyholms herrgård, Lidingö
Konstnären Einar Nerman därefter i arv till familjen von Schinkel

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 261, jämför snarlik byrå av Olof Martin
Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 72, jämför mycket snarlik byrå av Olof Martin i Nordiska Museets samlingar

Olof Martins byrå tillverkades under övergången mellan senbarocken och rokoko, då det franska modet med tvålådiga commode en console av denna typ nådde Sverige. De högklassiga möblerna av modernt snitt tog form i kungliga miljöer och spreds till den förmögna högadelns stadspalats och herresäten. Arvet från Johan Hugo Fürlohs möbler är fortfarande närvarande men de från Paris importerade beslagen förebådar den kommande rokokons lättsinnigare formspråk. De tvålådiga byråerna blev aldrig någon framgång i Sverige, trots att det var en stor artikel i Frankrike.

Intendenten Per Falck vid Nordiska Museet ägnade en del av sin forskning kring just Olof Martin och hans betydelse för det svenska möbelsnickeriet. Han konstaterar att: "Man känner idag inte till så många exemplar av denna byrå, men den har likväl sin stora betydelse som övergångsform till rokokon på högsta sociala nivå. Vid sidan av de båda svenska (Lorentz Nordin och Samuel Pasch) i Frankrike utbildade snickare som anlände Stockholm vid 1740-talets början, har han kommit att framstå som den ledande bland Stockholmssnickarna".