1047. Konsolbord, sengustavianskt, Jonas Frisk

Object description
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerat, sargen med vinlövsbård och palmetter, genombruten hjärtformad dekor med fleuronger, vridna avsmalnande ben med bladhölster och klot, sockel bronserad och svärtad, etikettmärkt von Frenckell f.d. Gripenberg, skiva av carraramarmor, märkt med rödkrita [...] mästare Hälsingfors, höjd 83, 118 x 57 cm; obetydliga dekorskador, ena hörnet på skivan med smärre lagning

PROVENIENS:
Friherrinnan Dagmar Constance Gripenberg (1885-1945) gift med adelsmannen Rafael Teodor von Frenckel (1883-1978)
Fagervik gård, Nyland, Finland

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff; sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk

Changes
Skiva av carraramarmor. Disc made of carrara marble.