1049. Fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten

Object description
FÅTÖLJER, två snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav en signerad IÖ inom oktogon (Johan Ericsson Öhrmark, stolmakare i Stockholm burskap 1761-1780-talet), träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 40 cm; slitage
Johan Ericsson Öhrmark var halvbror till stolmakaren Erik Öhrmark

PROVENIENS:
Grevinnan Louise von Rosen, Stockholm därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 275