1052. Ljuskrona, stockholmsarbete i senbarock

Object description
LJUSKRONA, stockholmsarbete i senbarock, för sex ljus, burformad brännförgylld stomme av mässing, stavverk med pärlor, behängd med slipade löv, kläppar, margueriter och stjärnor, blåsta och profilerade stamglas i krönet, botten med fasetterad karaff, urnformade ljuspipor med droppbrickor, sex slipade obelisker, avslutande klot med fasettering, höjd 80, diameter 55 cm; smärre nagg, en obelisk med avslag, ställvisa kompletteringar