1055. Byrå, gustaviansk, av Fredrich Iwersson

Object description
FREDRICH IWERSSON (ämbetsmästare i Stockholm 1780-1801), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med alm, björk, lönn och plommon, förgyllda beslag av brons, övre lådförstycke med löpande hund, fronten med fält och friser, lagerfestong med porträttmedaljong med skuggverkan, spaljémotiv med fleurong, snedställda hörn med blomma, sidornas parkettläggning med trompe l'oil effekt, avsmalnande ben med fothylsor i mässing, sidostyckets insida med skiss i rödkrita av frontens medaljong, skiva av röd kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 78, 104 x 55 cm; smärre fanérkompletteringar och lagningar, 1800-talslås

PROVENIENS:
N.M. Åmell Konst & Antikviteter, Stockholm