1057. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Object description
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall sannolikt original, sarger med pärlstav och linsanfanger, fält med bladstav, fronten med porträttmedaljong av gips föreställande Gustav III, avsmalnande kannelerade ben med överkragning och bandfläta, skiva av carraramarmor, höjd 76, 92 x 50 cm; slitage, smärre skador