1059. Byrå, rokoko, tillskriven J.W. Metzmacher

Object description
JOHAN WILHELM METZMACHER (mästare i Stockholm 1769-83/95) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, märkt med Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, förgyllda beslag av mässing, bukig form, hörn med förgyllda kannelyrer, parkettläggning en mosaik med friser och rombmotiv, beslagskedjor, dekor av akantus, rocailler, voluter och blomster, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita Metz macker, nyckel medföljer, höjd 80, 127 x 65 cm; renoverad och kompletterad, smärre skador

PROVENIENS:
S. Neuman Konst- & Antikhandel, Stockholm
genom köp fru Gina Nissalowitz, Stockholm 1945

LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 36, jämför byrå av Metzmacher

Johan Wilhelm Metzmacher, ämbetsmästare i Stockholm 1769-1783, var förutom sin verksamhet som möbelsnickare också en driftig handelsman och köpte in beslag och stenskivor till sina kollegor. Det förekommer därför skivor märkta med Metzmachers namn på möbler signerade av andra stockholmsmästare.

Changes
PROVENIENS: S. Neuman Konst- & Antikhandel, Stockholm
PROVENANCE: S. Neuman Art and Antique, Stockholm by purchase Mrs Gina Nissalowitz, Stockholm 1945