1089. Byrå, gustaviansk, av Fredrich Iwersson

Object description
FREDRICH IWERSSON (ämbetsmästare i Stockholm 1780-1801), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, delvis färgad björk, jakaranda och plommon, förgyllda beslag i mässing, övre lådförstycket med friser och fält, draghandtag i form av lejonmaskaroner, nedre lådan med intarsia av gallerverk med skuggeffekt och blomsterrosetter, snedställda hörn med lagerhängen, sidor med friser och fält med fleurong, avsmalnande ben med lagerhängen och fothylsor, skiva i kalksten med kälning, nyckel medföljer, höjd 79, 103 x 53 cm; smärre fanérskador och lagningar, skivan möjligen ej ursprunglig, beslagskompletteringar

PROVENIENS:
Stadsarkitekten Alfred Hellerström (1863-1931), Helsingborg
Professor Sven Hellerström (1901-1977), Rönninge
därefter i arv inom familjen