1090. Byrå, sengustaviansk, av Gottlieb Iwersson

Object description
GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag, övre låda med inredning, fronten med förkroppning, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, fothylsor med fält, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, skiva av kolmårdsmarmor med dubbla kälningar, märkt med rödkrita Metz macker N:o 7, höjd 84,5, 122 x 58,5 cm; mindre list saknas, skivan lagad
Jämför närmast identisk byrå av Gottlieb Iwersson i Nationalmuseums samlingar, NMK 260/2016

Byrån har flera detaljer som förknippas med Gottlieb Iwerssons snickeri, såsom fyllningar mellan lådorna och pluggade, utanpåliggande lådbottnar. De kraftiga fothylsorna förekommer på båda bröderna Iwerssons möbler.