1091. Konsolbord, barock

Object description
KONSOLBORD, barock, stomme i valnöt, helskulpterad dekor, kredering med spår av försilvring och förgyllning, volutformade ben med akantus och groteskornamentik, fotkryss, skiva av brunbrokig marmor, höjd 87, 99 x 65 cm; smärre lagningar, dekorkomplettering, senare lagad skiva