1122. Urnor, 1800-tal, Grand Tour souvenirer

Object description
URNOR, ett par, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenirer, undersidorna med fragmentariska etiketter från engelsk importfirma, amforaformade, delvis breccierad sienna marmor, fyrkantig sockel i portoromarmor, höjd 39,5 cm; enstaka nagg, ställvisa lagningar