1123. Urna, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Object description
URNA, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenir, alabaster, bladhölstrad botten, dekor av lagerfestonger och medaljonger med blomsterbuketter, krönet med bandfläta och bladstav, höjd 46 cm; smärre nagg, enstaka mindre lagningar

PROVENIENS:
Enligt uppgift greve Magnus Stenbock (1911-2007), Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län