1124. Skulptur, av Johann Eduard Müller

Object description
JOHANN EDUARD MÜLLER (Tyskland/Italien 1828-1895): Satyr med mask, signerad EDUARD MÜLLER AUS COBURG ROM, utförd 1870, carraramarmor, höjd 134 cm; ställvisa avslag och nagg

Johann Eduard Müller föddes 9 augusti i den tyska staden Hildburghausen och arbetade först som kock hos hertigen vid hovet i Coborg. Müller fortsatte sin kockutövning i München, Paris och vidare till Antwerpen, där han på uppmaning av skulptören Joseph Geefs sökte sig till konstakademien 1850. Fyra år senare reste han till Rome och utnämndes till professor vid L'Accademia di San Luca, en hans elever var den italienska skulptuören Cesare Aureli. Müllers verk präglas av mästerligt utförda kompositioner med en hög teknisk perfektion och realism.

Bland hans främsta skulpturer räknas; "Nymf kysser Amor (1862), i drottningen av Englands samlingar, "Tron, Sanningen och Hoppet" (1869), för Schröder Mausoleum i Hamburg, samt mästerverket "Promethues fjättrad med Oceaniderna" (1872-1879), skulpterad ur ett block av marmor, i Nationalgalerie Berlin.