1127. Bord, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Object description
BORD, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenir, skiva med inläggningar av olika marmorsorter såsom agat, verdi alpi, marmo nero, tripodställ i gjutjärn, antikiserande form med lejonhuvuden och tassfötter, dragare i form av rep, fotkryss med ansiktsmaskaron, diameter 60, höjd 76 cm; skivan med lagningar

LITTERATUR:
Julia Berger, ed.: Karl Friedrich Schinkel - Möbel und interieur, Berlin 2002, sidan 194, jämför illustrationer för s.k. scherentische