1128. Mikromosaik, 1800-tal, Grand Tour souvenir

Object description
MIKROMOSAIK, Italien 1800-tal, Grand Tour souvenir, föreställande ärkeängeln S:t Mikael efter Guido Reni, monterad i samtida förgylld ram med pärlstav, 29,5 x 20 cm; skador, lagningar, förstärkt baksida
Motivet bygger på Guido Renis målning ärkeängeln S:t Mikael, i Santa Maria della Concezione dei Cappiccini, Rom