1131. Fontänskulptur, omkring 1900

Object description
FONTÄNSKULPTUR, 1800-talets slut/1900-talets början, föreställande Triton, patinerad brons, senare vattenutkastare, postament av sandsten, höjd 100 cm; enstaka lagningar, postament med avslag