1137. Ljusstakar, sengustavianska, F.L. Rungs art

Object description
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, carraramarmor, fyrkantig sockel, montering med roulettedekor och pärlstav, kolonnformat postament krönt av stående karyatid med egyptiserande huvuddok, krönt av urnformad ljuspipa med band- och pärlstav, lösa manschetter, höjd 34,5 cm; smärre nagg och slitage

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 62f, jämför ljusstakar