1138. Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna F.L. Rung

Object description
FREDRIC LUDVIG RUNG (kunglig hovciselör 1779, gördelmakarmästare 1788) tillskrivna, ett par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld och mörkpatinerad brons, carraramarmor, fyrkantig sockel, bladhölstrad montering, kolonnformat postament krönt av stående karyatid med egyptiserande huvuddok, krönt av plymer och ljuspipa med band- och pärlstav, lösa manschetter, höjd 33,5 cm; smärre nagg, spår av kedjor, en sockel med kantlagning

LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 62f, jämför ljusstakar
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 122, bild 37 & 40, jämför ljusstakar Rungs modeller