1139. Ljusstakar, South Staffordshire

Object description
LJUSSTAKAR, ett par, England 1800-talets början, South Staffordshire, vitemaljerad koppar med dekor i blått, guld och vitt, fyrkantig klockformad fot med reliefdekor, vriden pelare krönt av fyrkantig droppskål, höjd 25,5 cm; smärre emaljskador och retuscher