1140. Ljusstakar, sengustavianska, tillskrivna F.L. Rung

Object description
FREDRIC LUDVIG RUNG (hovciselör i Stockholm 1758-1837) tillskrivna, ett par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, parställda, brännförgylld brons, Rännåsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, fotställning med repstav och fyra klotfötter, sockel i tre etage med blad- och pärlstav, kolonnformat postament krönt av stående karyatid, urnformad ljushållare med lagerlövshölster, lösa manschetter, höjd 29 cm

PROVENIENS:
Grevliga ätten von Rosen, Fagersta bruk, Västmanlands län

LITTERATUR:
Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 40, jämför ljusstakar
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 122, nr 39 & 42, jämför monteringar och postament på ljusstakar