1229. Hänge 18 k guld empire

Object description
HÄNGE/MEDALJONG, 18 k guld, 1800-talets första del, empire, svart silhuett föreställande kvinna i profil mot guldbakgrund, baksida med hårarbete samt monogram i guld, stämplar saknas, höjd inklusive ögla 6 cm, total vikt 31,4 g, originaletui i rött läder; etui med slitage