1420. Paul Fischer, Blomstertorget i Köpenhamn

Object description
PAUL FISCHER
Danmark 1860-1934
Blomstertorget vid Højbro plads i Köpenhamn med konstnärens hustru
Signerad och daterad Paul Fischer 1895. Olja på duk, 85,5 x 71 cm

LITTERATUR
Steffen Linvald: Paul Fischer - københavnernes maler, København 1984, avbildad i svartvitt på helsida

När Paul Fischer 1886 ställde ut en av sina första målningar från Østergade i Köpenhamn skrev Berlingske Tidende att han tagit som uppgift att skildra "virrvarret, förvirringen, människorna, brådskan, flanerandet, den stora stadens rastlösa, evigt ilande ström". Under hela sitt konstnärskap var han känd för sina vardagliga scener från Köpenhamns gator och torg och han återkom gång på gång till samma platser mellan Rådhusplatsen och Kongens Nytorv.

I detta soldränkta mästerverk målar Fischer den prunkande blomstermarknaden på Højbro Plads i Köpenhamn en försommardag. I förgrunden konstnärens hustru Dagny Grønneberg, elegant klädd i lujsblå höghalsad klänning med fårbogsärmar, bärandes stråhatt med flor och svarta plymer. I famnen bär hon ett fång av ljuslila syrener. Fischers målningar är genom sina skildringar av livet och det ständiga skådespelet i huvudstadens centrum till ett slags samtida tidsdokument.