18. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, biskopsmössa med spröt och hängen, kronringen med dekor av lejonmaskaroner och pilbågar, ljusarmar i form av liggande siffran fem, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 97, diameter 74 cm; slitage, smärre nagg, enstaka prismor saknas