20. Ljuskrona, sengustaviansk

Object description
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, löst installerad ledbelysning, höjd 89, diameter 72,5 cm; smärre nagg, bättringar, senare ljuspipor