353. Carl Emil Doepler d.ä., Kurtis, ett par

Object description
CARL EMIL DOEPLER D.Ä.
Tyskland 1824-1905
Kurtis
Signerade C.E.Doepler. Olja på duk, ett par, vardera 105x53 cm (2)

Carl Emil Doepler var en tysk konstnär, illustratör och kostymtecknare. Han skapade kostymerna till uruppförandet av Richard Wagners opera "Ring des Nibelungen" på Bayreuther Festspiele 1876. Han designade de karakteristiska hjälmarna med horn som kom senare att, felaktigt, förknippas med Vikingarna.

Doepler föddes i Warszawa och studerade senare för Carl Theodor von Piloty i München. Han ställde ut på Kungliga Akademien i Berlin mellan 1868 och 1874. I de aktuella målningarna behandlar konstnären på ett skickligt sätt ljus och skugga, kolorism och realism. Dräkterna är minutiöst utförda och det råder ett romantiskt skimmer över den omgivande naturen. Helt i tidens anda!

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se