357. George Smith, What Is Today's Weather?

Object description
GEORGE SMITH
1829-1901
What Is Today's Weather?
Signerad George Smith. Olja på duk, 92 x 71 cm.

George Smith studerade i London på Royal Academy samt för Charles West Cope (1811-1890). Smith 1844 assisterade Cope med freskmålningarna i engelska parlamentshuset i London. Han var skyddsling till drottning Victorias make prins Albert.

Under sitt verksamma liv ställde han ut 79 verk på Royal Academy, 26 på British Institute och 15 på Society of British Artists. Målningar av honom finns på bland annat Victoria and Albert Museum.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se