97. Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa och fåtölj

Object description
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa och fåtölj, 1950-tal, tresitsig, teak, ryggen med flätade läderremmar, karmstolens karmar med lindade armstöd, dynor klädda i grönt tyg, höjd 72, soffans längd 180 cm; smärre slitage, en ryggkudde med litet hål