18. Ericson and Frank, a casket for Svenskt Tenn 1950

Object description
ESTRID ERICSON OCH JOSEF FRANK, schatull på benställning, Svenskt Tenn, 1950-tal, valnöt, schatull klätt i polykromt präglat papper, lås i mässing, höjd 69,5, 65 x 42 cm; skador

HISTORIK
Estrid Ericson med sin exotiska smak köpte in väl utvalda schatull, bl.a. från Japan och lät Josef Frank rita passande benställningar till. Auktionens schatull är ett typiskt exempel på deras fina samarbete.