3. Josef Frank, a large dining table, Svenskt Tenn

Object description
JOSEF FRANK, matbord, Svenskt Tenn, modellnummer 947, pyramidmahogny med ljus intarsiarand i björk, fem iläggsskivor, höjd 75, 230 x 110 cm, iläggsskivorna 60 x 110 vardera, total längd 530 cm; smärre slitage, mindre fanerskador

HISTORIK
Detta är ett specialbeställt bord som kan bli extralångt med sina fem iläggsskrivor. Bordet har två stödben som fälls ner när man drar ut bordet till sin fulla längd.