226. Sandro Chia, Kneeling Man

Droit de suite

Object description
SANDRO CHIA
Italien, född 1946
Kneeling Man
Signerad och daterad Chia 1983, A/P 2/2. Mörkpatinerad brons, höjd 78 x 54 x 37 cm, sockel i järn, höjd 70 cm.
Gjutarmärkt Fonderia d'Arte Luigi Tommasi, Pietrasanta.

Sandro Chia utbildades vid Istituto d'Arte samt vid Accademia di Belle Arte i Florens. Konstnären blev en frontfigur inom det italienska figurativa måleriet och kom att tillhöra Transavanguardia-rörelsen (=bortom avantgardet), vilken stod för en mytologisk konceptuell konstriktning. Chia blev en ledande representant för denna nya rörelse och ingick tillsammans med Francesco Clemente och Enzo Cucchi i "de tre C:na", vilka dominerade den italienska samtidskonsten under 1900-talets slutskede.