280. Friedrich Schroeder-Sonnenstern, Der Blinde

Droit de suite

Object description
FRIEDRICH SCHROEDER-SONNENSTERN
Tyskland 1892-1982
Der blinde, betende Löwe
Signerad och daterad F Schröder-Sonnerstern 1958. Även signerad och daterad på baksidan. Färgkrita på papper, 48,5 x 70 cm.

PROVENIENS
Bukowskis, Moderna, våren 2011, katalognr 271

UTSTÄLLD
Galleri Östermalm, Stockholm, 1980