289. Man Ray

Object description
MAN RAY
USA 1890-1976
Renée (from La Ballade des Dames Hors du Temps), 1970
Färgetsning med akvatint, signerad Man Ray, numrerad 74/75, I. 49,5 x 39,5 cm. S. 67 x 51,5 cm.
Color etching and aquatint