335. Inger Ekdahl, Komposition

Droit de suite

Object description
INGER EKDAHL
1922-2014
Komposition
Signerad och daterad på baksidan I Ekdahl -55. Olja på duk, 45 x 100 cm.

UTSTÄLLD
Aktuella konstnärer, utställning nr 154, Föreningen konst i skolan, Stockholm, katalognr 9

Inger Ekdahl var en av de första kvinnorna i Sverige som arbetade med nonfigurativ konst. Hon föddes 1922 i ett militärhem i Ystad. 22 år gammal gifte hon sig med konstnärskamraten Erik H Olson och de båda kom att vara verksamma som konstnärer livet ut. Efter kriget reste konstnärsparet ner till Italien och tog intryck av Alberto Magnellis måleri och den non-figurativa konsten. På 1950-talet befann de sig i Paris och kom där att träffa viktiga non-figurativa konstnärer som Jean Arp, Victor Vasarely, Auguste Herbin och Michel Seuphor.
I Paris umgicks de även med den betydelsefulla galleristen Denise René som ställde ut Inger Ekdahls konst. Hennes målningar från den tiden är abstrakta kompositioner, där fläckvis applicerad färg i dova toner bildar suggestiva skuggeffekter. Inger Ekdahl ställde även ut på den viktiga och årligen återkommande salongen Réalités Nouvelles, vilken hade som medgrundare den franske pionjären inom abstrakt konst Auguste Herbin.
De aktuella målningarna utförda på 1950-talet är starkt inspirerade av den abstrakta expressionismen som lanserats i USA. I dessa suggestiva kompositioner låter hon, efter att färgen torkat, lackfärg rinna och droppa på underlagen. Hon applicerar på så sätt ett lager på lager måleri.
I Sverige uppmärksammades hennes måleri bland annat genom en utställning på Gummesons Konstgalleri i Stockholm 1959. Moderna museet köpte vid det tillfället målningen Gitter från 1958.
Vid Inger Ekdahls död 2004 donerades hennes konstnärliga kvarlåtenskap till Ystads konstmuseum.