533. Henri Matisse, Etude de main

Droit de suite

Object description
HENRI MATISSE
Frankrike 1869-1954
Etude de main
Signerad H Matisse. Blåkrita på papper, 21 x 27 cm.
Utförd i Nice 1949.
Arkivnr. CHI97
Certifikat utfört av Wanda de Guébriant Paris 29 March 2018 bifogas.

PROVENIENS
Konstsalongen Samlaren, Stockholm.

UTSTÄLLD
Konstsalongen Samlaren, Stockholm, "Henri Matisse: Thêmes et variations le rève - la chapelle", 31 December 1951-31 January 1952, cat. no. 44.
Skånska konstmuseet, Lund, "Henri Matisse: Thêmes et variations le rève - la chapelle", 1952, cat. no. 44.