1272. Anders Nilsson, Cigarettrökare

Object description
ANDERS NILSSON
1859-1936
Cigarettrökare
Signerad Anders Nilsson. Olja på duk, 38 x 27 cm.

Lantbrukarsonen Anders Nilsson studerade för Reinhold Callmander vid Göteborgs slöjdskola och Georg Pauli och Carl Wilhelmson vid Valands målarskola samt glasmåleri för Josef Weissenrieder i München. Han var därefter verksam som glasmålare under flera år i Bielefeld och Winterthur. Han medverkade i Göteborgs konstförenings utställning 1899 och i utställningar arrangerade av Konstföreningen för södra Sverige, Sydsvenska föreningen för konsthantverk och Skånes konstförening. Bland hans offentliga arbeten märks glasmålningar för Löberöds slottskyrka, Glimåkra kyrka och ett flertal profana byggnader i södra Sverige. Hans konst består förutom glasmålningar av porträtt och landskapsmålningar med motiv från Lunds omgivningar. Nilsson är representerad vid Moderna museet i Stockholm, Malmö museum, Lunds universitets konstmuseum, Kulturhistoriska museet i Lund, Skissernas museum i Lund och Tomelilla kommun.

I det aktuella självporträttet sitter konstnären med ledig elegans, hållandes nonchalant en cigarett i vänster hand - en konstnärsdandy har intagit sin pose. Den aktuella målningen för tankarna till Axel Törnemans "Självporträtt med cigarett" från 1905.