14. Axel Einar Hjorth, stolar 7 st, Utö, NK

Object description
AXEL EINAR HJORTH, stolar, 7 st., "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal, syrabetsad furu, rygg med spjälor, höjd 80, sitthöjd 43 cm; smärre slitage