16. Axel Einar Hjorth, "Skoga", bänk, NK 1933

Object description
AXEL EINAR HJORTH, "Skoga", bänk, Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, märkt med metallbricka NK R 36366 - C 8 10 33, höjd 65, sitthöjd 46, längd 208 cm; visst slitage

PROVENIENS
Lusthuset Sorunda

Changes
Ett ben med "ful" lagning nedtill, övriga ben med påstruken plastic padding nedtill.
One leg with a not quite aesthetic repair, the other three with similar painted repairs