386. Ragnar Sandberg, Stadsvy med spårvagn

Droit de suite

Object description
RAGNAR SANDBERG
1902-1972
Stadsvy med spårvagn
Signerad och daterad R.S. 43. Olja på duk, 31 x 38,5 cm.

PROVENIENS
Bukowskis Moderna, våren 1989, katalog 467, katalognr 324
Privat svensk samling

Ragnar Sandbergs behov av att gå mot strömmen och sticka ut blev tydlig redan under studietiden på Valands konstskola. När de andra använde sig av en mörkare färgpalett tog Sandberg steget mot ljusare och friskare nyanser.

1927 medverkade han vid sin första utställning som anordnades av före detta Valandselever på HT-Centralen i Göteborg och han räknades av kritikerna som en av de mer framstående i gruppen. Trots framgången slutade han helt att måla efter utställningen och vistades istället i föräldrahemmet i Stenungsund, sysselsatt med att läsa och skriva dikter. Först ett par år senare när Ivan Ivarson återvände från utlandet och bosatte sig på Stenungsön inspirerade han Sandberg till att återuppta måleriet. Han fortsatte dock att skriva och anses vara den skarpsinnigaste teoretikern bland Göteborgs kolorister.

Ofta möter man i Ragnar Sandbergs måleri från 1930- 40-talen oväntade färgblandningar. Han experimenterade med udda färgkombinationer och han struntade i alla konventioner om harmoniska färgblandningar. Konstnären roade sig med att överraska sin publik och gladde sig själv med att se vilka effekter hans experimentlust fick. De här färgexplosionerna representerar Sandbergs mest inåtvända dikter vilka samtidigt är både slutna och spirituella. Dukarna är som överdränkta av ett glittrande hölje. Penselrörelserna är virvlande och byter ständigt riktning. Ibland rör det sig om konturer och ibland om bearbetade partier. Men allt flyter in i varandra och driver upp ett fartfyllt tempo.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se