8. Jan Ruhtenberg, matbord, Firma Svenskt Tenn

Object description
JAN RUHTENBERG, matbord, Svenskt Tenn 1932, alm, rund skiva med metallskodd fot, märkt med metallbricka Svenskt Tenn, höjd 77,5, diameter 150 cm; repor, fuktfläckar

PROVENIENS
Bordet inköptes i november 1932 och har funnits i samma familjs ägo sedan dess. Enligt kopia på kvittot kostade bordet 389 kr.

UTSTÄLLD
Lilnade bord utställt på Röhsska i Göteborg 1932.

HISTORIK
Jan Ruhtenberg föddes i Riga 1896 men utbildade sig i Tyskland, där han influerades av Bauhaus-estetiken och arbetade för Ludwig Mies van der Rohe. I mitten av 1930-talet flyttade han till USA. Där anlitades han av den legendariske amerikanske arkitekten Philip Johnson, innan han blev en erkänd möbelformgivare och arkitekt under eget namn. Men dessförinnan befann han sig under en kort period i Sverige, mellan åren 1931 och 1933 och kom under denna period att bland annat rita möbler för Firma Svenskt Tenn.