6028. Strindbergs "Meritförteckning" 1889

Object description
STRINDBERG, AUGUST. Meritförteckning. Tryckt som manuskript. Stockholm (Alb. Bonniers boktryckeri) 1889.

8:o. (3), 4-10, (2 blanka) s.
Senare grönt helmarokängband, lätt nött, smal guldpressad ram, inre denteller, kantförgyllning, mörknad (blekt) guldornerad rygg med fem upphöjda bind, hela guldsnitt. (Hedberg). Första 2 bladen med svagt veck. Exlibris Percy Anhem, Carl Olov Sommar. Ou.

Z:I:47; Svedlin 84. Tryckt i liten upplaga, ca 10 ex.
"Ett sorglustigt vittnesbörd om författarens fåfänga försök att etablera sig som lärd när hans konstnärliga produktion sinade i slutet av 80-talet" (Lars Dahlbäck: Förord till Ahnhem-katalogen 1981).

Proveniens: Percy Anhem (1904-1981), advokat, se Libris auktionskatalog "99 utvalda nummer ur Percy Anhem:s samling av Strindbergiama" (1981), nummer 56; Carl Olov Sommar (1918-2002), svensk ämbetsman, direktör och skriftställare.
Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934 samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.